
Mój cel
Odpowiedź na pytanie: „Dokąd zmierzasz?”, „Jaki chcesz cel osiągnąć?”, jest istotnym elementem procesu coachingowego. Od tego zaczynasz. Jeżeli nie wiesz dokąd chcesz iść, daleko nie zajdziesz. Warto to zmienić. Zacznij żyć świadomie. Poniżej znajdziesz 7 kroków, które możesz wykorzystać jako instrukcję do skutecznego wyznaczenia własnych celów. Zapraszam cię do samodzielnej pracy!
Napisz swój cel na kartce, a następnie przeanalizuj go krok po kroku. Analiza pozwoli ci, na sprawdzenie, czy to, co napisałeś jest na pewno osiągalnym celem. Zapraszam do ćwiczenia!
MÓJ CEL TO:………………………………………………………………………………………………
Krok 1: Nastaw się pozytywnie
Zacznij od sprawdzenia, czy twój cel jest sformułowany pozytywnie i czy nie ma w nim zaprzeczeń.
Np.: „Nie chcę już dłużej pracować w tym miejscu.” – tak sformułowane zdanie zawiera negację, zamiast do czegoś dążyć, uciekasz od tego co jest lub było. Klient coachingu i osoba nastawiona na rozwój wie, że takie działania, nie pozwalają na świadome kreowanie swojego życia. Mogą za to spowodować, że pod wpływem emocji, strachu, zmęczenia, podejmiesz nienajlepsze dla ciebie decyzje. Jak może brzmieć pozytywna wersja?
Np. „Chcę pracować jako kierownik działu obsługi klienta i zarządzać co najmniej 10 osobowym zespołem.” Lepiej?
Krok 2: Zastosuj metodę SMART
Zgodnie z nią cel powinien być: konkretny, mierzalny, ambitny, realistyczny, określony w czasie. Sprawdź, czy twój cel taki jest:
S: Specific – konkretny, szczegółowy
Czy twój cel jest konkretny/szczegółowy? Czy nie ma ogólników? Np. Co to znaczy: świetna praca?, lepsza praca?, więcej zarabiać?, zdrowy styl życia?, własny biznes? Co się pod tym kryje? Jeśli twój cel zawiera ogólniki, nie jest celem tylko nadal marzeniem.
M: Measuerable – mierzalny
Po czym poznasz, że cel został osiągnięty? Jakie kryteria zastosujesz? Aby cel był konkretny, nadaj mu konkretne kryteria, za pomocą których będziesz mógł ocenić, czego chcesz.
A: Ambitious- ambitny, osiągalny
Czy możesz go osiągnąć? Czy nie jest zbyt ambitny lub za mało ambitny?
R: Realistic – realistyczny
Czy jest realny? Jakie argumenty świadczą o tym, że cel jest realistyczny? Podaj co najmniej 5 argumentów.
T: Time-bound – określony w czasie
Czy ma datę realizacji? Kiedy go osiągniesz? Ile czasu zajmie osiągnięcie celu?
Krok 3: Zadbaj o ekologię celu
Czy twój cel jest ekologiczny? Czy cel służy? Komu/Czemu służy? Czy niczego nie niszczy? Jak służy? Jak ten cel ma się do innych twoich celów? Czy inne cele są w zgodzie z tym celem? Co z tego, że twój cel będzie SMART, jeżeli będzie kłócił się ze wszystkimi innymi celami, jeżeli będzie szkodził np. twoim relacjom, zdrowiu? Gdy tak będzie, jego realizacja stanie pod znakiem zapytania. Zadbaj by twoje cele, sprzyjały równowadze twojego życia, a wówczas łatwiej znajdziesz energię i motywację do ich realizacji.
Krok 4: Poddaj cel kontroli
Kiedy po przejściu poprzednich kroków i weryfikacji celu będziesz miał pewność, że zadbałeś o prawidłowe sformułowanie tego, co chcesz osiągnąć, nie kończ zadania! Określ, kiedy i w jaki sposób będziesz kontrolował działania zmierzające do rezultatu. Bądź kontrolerem samego siebie, to zabezpieczy cię przed utratą czasu. Gdy w odpowiednim momencie zauważysz, że twoje myśli i zachowania nie sprzyjają realizacji celu, możesz skorygować je lub sam cel.
Krok 5: „Zaprojektuj” drogę do celu
Każdy cel to zbiór zadań, które są niezbędne to jego realizacji. Potraktuj cel jak mini projekt. Podziel go na zadania. Wypisz wszystkie, które przyjdą ci na myśl. Zadaj sobie pytanie: Co już mam? Co potrzebuję wiedzieć, umieć, zrobić, aby osiągnąć cel? Kogo potrzebuję? Czego potrzebuję? Co muszę zmienić? Zadania określ w czasie.
Krok 6: Zweryfikuj ostatni raz
Sporządzona lista zadań pozwoli ci ocenić, czy czas, w którym chcesz osiągnąć cel jest określony właściwie. Sprawdź też, czy to co musisz zrobić leży tylko w twojej strefie wpływu (Czy mój cel nie zależy jeszcze od kogoś?) i czy na pewno jest realistyczny.
Krok 7: Zwizualizuj osiągnięcie celu
Na koniec wyobraź sobie, jak to będzie jak już ten cel osiągniesz. Zamknij oczy i delektuj się przez chwilę tym wyobrażeniem. Widzisz to oczami wyobraźni? Czujesz? Słyszysz? No to teraz… 3…2…1 START! Zaczynasz niezapomnianą podróż ;-) Powodzenia!
2 komentarzy
-
Świetny wpis! Dziękuję :) Tuż przed rozpoczęciem nowego roku poszukuję informacji o tym, jak wyznaczać sobie cele oraz jak je skutecznie realizować, dlatego z pewnością taki wpis mi się przyda :)
-
Świetne porady! Na pewno je wykorzystam podczas planowania drogi do osiągnięcia celu. W sumie jakby tak się zastanowić, to kiedyś rzadko kto o tym myśli i zwraca na to uwagę. Zazwyczaj cel jest trochę abstrakcyjny i niemożliwy do osiągnięcia, ponieważ nie mamy odpowiednich możliwości i umiejętności, aby go dosięgnąć. Często, kiedy prowadzę szkolenia menedżerskie dostaję pytania o sposobach rozwoju, zdobywania kolejnych szczebli w swojej karierze oraz o motywacji. Jest to niesamowite, jak to się zmieniło i ludzie naprawdę chcą coś ze swoim życiem zrobić, aby nie było monotonne oraz takie nijakie. Cieszę się, że myślenie jest ukierunkowane właśnie na cel, aby był w zasięgu naszych możliwości i osadzony w czasie, bo to już jest ważny punkt, aby mieć do czego dążyć oraz konsekwentnie trzymać się własnych założeń :)