Mistrzowie nawyków. Co to jest nawyk i czy Ci służy? | Coaching Blog
Zadzwoń: +48 608 687 648 - E-mail: kontakt(@)upcoaching.pl

Mistrzowie nawyków. Co to jest nawyk i czy Ci służy?

Mistrzowie nawyków. Co to jest nawyk i czy Ci służy?

Mistrzowie nawyków. Co to jest nawyk i czy Ci służy?

Nawyk. Wielkie słowo naszych czasów. Pragnienie nawyku. „Chciałbym mieć nawyk tego…i tamtego”, „Chciałbym skutecznie kształtować nawyki…”. Słyszę to często na sesji. Byłam w szoku, gdy wpisałam w wyszukiwarkę słowo „nawyk”. 4 710 000 wyników! Mistrzowie nawyków. Każdy chce je mieć, kształtować, budować.

# Otwieracz umysłów, czyli mały case.

Inspiracją do napisania tego posta było spotkanie z moim ostatnim klientem. Ten niesamowity, nieprzeciętny młody człowiek, przyszedł do mnie, ponieważ nie potrafił na stałe wdrożyć swoich nawyków. Zaczynał, szło mu dobrze, a po 2-3 tygodniach zupełnie rezygnował, po czym znowu zaczynał i tak w kółko. Ta nieumiejętność wdrożenia nawyku pozbawiała go poczucia, że da sobie radę w przyszłych sytuacjach zawodowych. „Gdybym wyrobił te nawyki, zyskał bym pewność, że dam radę” – powiedział. Nie napiszę Wam dziś, jaki był wynik naszego spotkania. Zamiast tego, zapytam: Czy nawyk to coś dobrego? Coś pożytecznego? Coś, co jest synonimem silnej woli? Czy wręcz przeciwnie? Jak sądzicie?

Przyjrzyjmy się temu, czym jest nawyk. Polecę Wam stronę (specjalisty od nawyków Pana Andrzeja Bernardyna), ponieważ jako jedna z niewielu odsyła do wyników badań. Znajdziecie tam w pigułce podsumowanie wiedzy dotyczącej tego obszaru. Krainanawykow.pl podaje, że

nawyk to „zachowanie, które wykonujemy automatycznie, po wystąpieniu bodźca X”.
Przytaczam tę definicję, ponieważ ważne jest dla mnie, aby każdy mój klient poczuł, że często mylnie myślimy o nawyku, jako czymś powtarzalnym, co należy robić każdego dnia. Nawyk rozpoczyna COŚ. Jakiś bodziec. Nawyk może być powtarzalny, ale nie musi, jeśli dany bodziec, to COŚ nie wystąpi. Nawyk się uruchamia. Dobre nawyki są pożyteczne, oczekiwane, mogą przynieść wiele dobrego.

Chwila refleksji. Spójrzmy na nawyk z innej strony. Słownik Języka Polskiego podpowiada, że

„nawyk to nabyta skłonność do sprawniejszego, bardziej mechanicznego wykonywania jakiejś czynności”.
Hmm… W Słowniku Synonimów ten wyraz umieszczony jest razem z takimi jak: anachroniczność, archaiczność, automatyzm, konserwatywność, konwencjonalność, maniera, nawyczka, nienowoczesność, niewspółczesność, normalność, obskurantyzm, ortodoksyjność, pospolitość, powszedniość, prozaiczność, przeciętność, przestarzałość, przyzwyczajenie, rutyna, rutyniarstwo, rytuał, schematyzm, skostniałość, skostnienie, standardowość, stereotypowość, szablon, szablonowość, sztampa, sztampowość, tradycjonalizm, tradycyjność, typowość, wstecznictwo, wsteczność, zachowawczość, zacofanie….Uff. Poczułam się zmęczona.

Dwie strony medalu. Z jednej strony nawyk to coś dobrego, z drugiej strony nie sposób oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś negatywnym. To jak to jest? W trakcie pracy coachingowej spotkałam wielu klientów. W skrócie mogę ich podzielić na kilka grup:

  1. Zafiksowani na nawyki – to ludzie, którzy chcą zbudować sukces na dobrych nawykach, ale konsekwentnie nie potrafią ich uruchomić we właściwy sposób lub brakuje im siły woli, aby je zbudować, a potem utrzymać. Problemy: koncentracja na nawyku, a nie na efekcie, frustracja, że nie można czegoś wdrożyć, ciągłe spadki nastrojów i zmiany poziomów energii.
  2. Podporządkowani nawykom – ich życie działa jak w zegarku, wszystkie aktywności zamieniają w nawyk, twierdzą, że są wtedy bardziej efektywni i to jest ich prawda. Każdego dnia robią to samo, trochę jak maszyna i tak też funkcjonują w życiu: dobrze naoliwione maszyny. Problemy: wyczerpanie, nieumiejętność spontanicznego działania, czasami poczucie ograniczenia wolności.
  3. Czerpiący z nawyków– wiedzą, które nawyki im służą, wykorzystują je w odpowiedni sposób, nie frustrują się, gdy czegoś nie zrobią w danym dniu. Wiedzą, że każdy potrzebuje odpoczynku. Problemy: że mogą robić więcej, zazdrość innych, zastanowienie, czy to na pewno tak ma działać.
  4. Niszczący się nawykami – stosują złe nawyki, które niszczą ich życie. Nie potrafią sami ich opanować. Czasami nawet nie chcą lub nie widzą, że powinni coś zmienić. Niszczą swoje zdrowie, rodziny. Czy to nawyk czy uzależnienie?Problemy: brak świadomości, że im to nie służy, niechęć do przyznania się do niszczącego nawyku, separacja, agresja.
  5. Niewierzący w siłę nawyków – nie wierzą, że nawyki mogą coś zmienić. Nie czują potrzeby robienia czegoś efektywniej, nie zastanawiają się, czy można poświęcać na coś mniej czasu. Osoby interesujące się siłą nawyków traktują z góry, bez szacunku lub zupełnie nie interesują się tym tematem. Problemy: niezrozumienie ze strony innych, „dziwny jesteś, przecież wszyscy to wiedzą”.

Zapewne postaw w stosunku do nawyków można wyodrębnić wiele. Te spotkałam na swojej coachingowej drodze. Wrzuciłam generalizując je do wspólnych worków, chociaż każdy z tych przypadków był inny. Spisałam je, aby zaprosić Was do refleksji nad tym, czy nawyki Wam służą, czy też nie.

# Chwila dla ciebie

To dobry czas, aby zadać sobie pytanie:

  1. Które nawyki mi służą?
  2. Które nawyki wpływają negatywnie na moje życie?
  3. Jaką mam postawę wobec tworzenia nawyków?
  4. Co dzięki temu zyskuję, a co tracę?
  5. Jak inaczej mogłoby wyglądać moje życie, gdyby moja postawa była inna?

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym konkretnym obszarze, napisz komentarz pod postem i zapisz się na spotkanie.

Jeśli nigdy nie spróbowałeś coachingu i nie wiesz, czy jest dla ciebie, zapisz się na testowanie.

Czy coaching jest dla Ciebie? Nie dowiesz się, jak nie spróbujesz! Zrób pierwszy krok i umów się na spotkanie!

Akredytowany Coach ACC ICF, trener biznesu i rozwoju osobistego, ekspert HR.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook